Szűkítés

Törésvonalak az államfejlődésben: magyar-cseh-lengyel tudományos fórum

• Halász Iván

„The continiuty and Discontinuity of Statehood and Constitutional Law in Central Europe” címmel nemzetközi konferenciát szervezett az Államtudományi és Közigazgatási Kar Alkotmányjogi Intézete. A konferenciát a kar dékánja, Prof. Dr. Kis Norbert nyitotta meg, aki az 1989-es rendszerváltás jogi és politikai ellentmondásaival vezette be a tudományos disputát. A prágai Charles University dékánja, Prof. Dr. Jan Kuklík az 1918 utáni Csehszlovákia létrejöttének alkotmányjogi csomópontjairól, Dr. Marcin Wiszowaty, a Gdanski Egyetemről a 20. századi lengyel államfejlődés állomásairól beszélt. A konferencián Dr. habil. Harald Scheu és Dr. jur. René Petras a Charles University-ről a nemzeti kisebbségek problémakörét tárgyalták, különös tekintettel az Osztrák-Magyar Monarchia és az abból kiváló Csehszlovákia alkotmányjogi szabályozásának történetére. A konferencián az Alkotmányjogi Intézet oktatói is előadásokat tartottak, így Prof. Halász Iván,  Dr. Schweitzer Gábor és Dr. Gárdos-Orosz Fruzsina. A konferencia kiváló alkalmat adott a V4 országok egyetemeivel fennálló kapcsolataink és a tudományos együttműködés megerősítésére is.