Sikeresen lezajlott a You MÁJT Win jogtörténeti vetélkedő

You Májt Win- háziverseny

Május 4-én, pénteken sikeresen lezajlott a Magyar Állam-és Jogtörténeti Intézet által meghirdetett jogtörténeti szellemi vetélkedő.

A versenyzők köre elsőéves ÁKK-s nappalis és levelezős, ÁTMA- s és közigazgatás szervező szakos- hallgatókból tevődött össze, akik április elejétől kezdve heti rendszerességgel vettek részt az Intézet oktatói által tartott felkészítő tréningeken.

A rendezvényen 20 versenyző mérte össze tudását, az értékelésüket a 3 tagú szakmai zsűri végezte, melynek tagjai:

·         Prof. Dr. Horváth Attila – intézetvezető, egyetemi tanár

·         Prof. Dr. Máthé Gábor – professor emeritus

·         Dr. Barna Attila – egyetemi docens

A verseny 9:00-kor kezdődött az Oktatási Központ IV. előadótermében, Dr. Peres Zsuzsanna tudományos és nemzetközi dékán helyettes asszony köszöntötte a résztvevőket és sok sikert kívánt a versenyhez.

A hallgatók első körben írásban adtak számot lexikális tudásukról. A tesztlapok javítását dr. Bathó Gábor tanársegéd úr végezte. Az így kialakult rangsor alapján a 14 legmagasabb pontszámot szerző versenyző jutott tovább a második fordulóba, ahol 4 feladatot kellett teljesíteni.

Az 1. feladat személyek felismerése: a vetítésen 20 képet láttak a hallgatók mindegyiket 5 másodpercig, így kellett megállapítani ki szerepel rajta.

Ezt követték a kifejtős feladatok, ahol már szóban kellett megmérettetni magukat. A 2. feladat esetén mindenki  kapott egy képet, amelyről maximum 2 percben kellett elmondani a hozzá kapcsolódó intézkedéseket, jogintézményeket, eseményeket.

A következő feladatban források elemzésével kellett megbirkózni a hallgatóknak, ezek főként uralkodói intézkedésekre, jogi aktusokra vonatkoztak.

Végül – csakúgy, mint a szóbeli vizsgán - tételt húztak a versenyzők. Az adott témákat 5 percben kellett kifejteniük – e feladat esetén a tartalom mellett az előadásmód is értékelésre került.

Rövid szünet - a zsűri szakmai tanácskozása és a pontok összesítése – után eredményhirdetés következett.

Az értékes könyvjutalmak mellett a hallgatók megajánlott jeggyel lettek gazdagabbak Magyar állam-, közigazgatás-és jogtörténet II. tantárgyból. Az első díj pedig egy 50.000 forint értékű kulturális utalvány volt.

„Jeles” jegymegajánlást és könyvet kapott az első hat versenyző.

„Jó” érdemjegyet kapott az őket követő öt hallgató.

A dobogósok pedig név szerint:

1., Csengei Zoltán József (ATMA)

2., Csehes András (ATMA)

3., Zinner Dávid (ATMA)

Minden versenyzőnek köszönjük a részvételt és gratulálunk az eredményekhez!

A zsűrinek köszönjük a megtisztelő részvételt és szakszerű értékelést!

Az intézet oktatóinak a felkészítést, Barna Attila és Bathó Gábor tanár uraknak a feladatok összeállítását, kijavítását valamint Kókai Gábor intézeti referens úrnak és Kovács Péter TDK tagnak a szervezési feladatokban való közreműködést!

Bízom benne, hogy új hagyományt teremthetünk és a következő szemeszterben is újból megrendezésre kerülhet a vetélkedő.

Benedek Fanni

- intézeti demonstrátor