Német Nyelvi Kör: fókuszban a médiaszabályozás

A németországi médiaszabályozásról és annak gyakorlatáról tartott előadást a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen Achim Förster, a würzburgi főiskola professzora. A Német Nyelvi Kör rendezvényén szó volt a többi között arról is, hogyan rendezte át az internet a németországi médiapiacot.

Németországban a közszolgálati média működését tartományi szabályok rögzítik. A 16 tartomány szerződésben hozta létre a szövetségi szintű közszolgálati médiát (ARD). A tartományi közszolgálati médiumok (televízió és rádió) saját felügyeleti tanácsokat működtetnek, amelyek kontrollálják működésüket. Achim Förster elmondta, hogy a befolyásmentesség megőrzése érdekében a tanácsok tagjainak legfeljebb egyharmada lehet politikai kinevezett, vagy állami tisztviselő. A kereskedelmi médiaszolgáltatók tartományi hatósági felügyelet alatt állnak. Elhangzott, hogy az internet Németországban is átrendezte a médiapiacot: az elmúlt tíz év alatt a 15-30 éves korosztályban kétszeresre nőtt az internethasználat a médiafogyasztásban. Achim Förster szerint kihívást jelentenek az új platformok, a kereskedelmi célú influencer-profilok, és a privát internetes közvetítések. Utóbbiak 5000 néző fölött nem is internetes, hanem televíziós műsorszolgáltatásnak minősülnek, és licensz-kötelesek. A Szövetségi Alkotmánybíróság fokozottan ügyel a médiaszabályozás alkotmányosságára és fenntartotta a kiegyensúlyozott működést segítő, háztartásonként 17,5 eurós kötelező hozzájárulást. „Ez biztos bevételt jelent a német közszolgálati média számára”- fogalmazott az előadó.

Szöveg: Szabó Zsolt

Címkék: német nyelvi kör