Hírek, események, rendezvények

„Fiskus und Fideikommiss – zu zwei gegensätzlichen Tendenzen des kaiserzeitlichen Erbrechts”

Az előadás Időpontja: 2017. május 19. (péntek) 11:00

Az előadás helyszíne: NKE Államtudományi és Közigazgatási Kar, 1118 Budapest, Ménesi út 5., Oktatási épület IV. emelet Dékáni tárgyaló

Előadó (német nyelven): Prof. Dr. Ulrike Babusiaux

Tömbösített kurzus tartása (angol nyelven): Prof. Dr. Danilo Ceccarelli Morolli

Előadás témája: European Tradition:  State and Governance in Theory and Practice a Historical Approach

Előadás címe: Byzantine State, Law and Public Administration

Időpont: 2017. június 13. (kedd), 2017. június 14. (szerda), 2017. június 16. (péntek)

Helyszín: NKE Államtudományi és Közigazgatási Kar, 1118 Budapest, Ménesi út 5.,

Workshop-European Tradition

Az NKE ÁKK Európai Állam- és Jogtörténeti Intézet 2017. június 5-7. között nemzetközi projektbemutató ülést szervezett, amelynek témája az európai hagyományok szerepe az állam és az igazgatás történeti megközelítésében volt: „European Tradition: The Concept of the State and Governance in Theory and Practice“.

A tanácskozást június 5-én Dr. Peres Zsuzsanna, az NKE ÁKK dékán-helyettese nyitotta meg. A nemzetközi rendezvény fő céljai projektbemutató vitaülés megtartása, kapcsolatfelvétel és a projekt részkutatásainak megvitatása a külföldi partnerekkel; továbbá új külföldi együttműködők felkutatása volt. Az eseményen - az Intézet munkatársai mellett – a római jog és az antik jogtörténet egyik jelentős nemzetközi elismertséggel rendelkező szervezetének, a Consorzio Interuniversitario Gérard Boulvert professzorai is részt vettek, intézetvezetőnk Prof. Jakab Éva meghívására, aki 2014 óta szintén tagja a testületnek. A Consorzio zsűrije a római jog és az antik jogtörténet kutatóinak mintegy „Nobel-díjának” tekintett díj (Prix Gérard Boulevert) odaítélője, amelyet azon fiatal kutatók közül kaphat meg a győztes, akik az első tudományos monográfiájukat a nemzetközi versenyben megmérettetik. A Ludovikán jelen lévő neves külföldi tudósok Jean Andreau (Paris), Cosimo Cascione (Napoli) Alessandro Corbino (Catania), Maria Floriana Cursi (Teramo), Thomas A.J. McGinn (Vanderbilt), Luigi Labruna (Napoli), Carla Masi Doria (Napoli), Pascal Pichonnaz (Fribourg), Martin Schermaier (Bonn) kedvezően nyilatkoztak a kutatási projektünkről, amelynek részletes bemutatása után a Consorzio-val való nemzetközi együttműködés hivatalossá tételét is indítványozták.

A rendezvény a KÖFOP-2.1.2-VEKOP-15-2016-00001 „A jó kormányzást megalapozó közszolgálat-fejlesztés“ elnevezésű kiemelt projekt része, az „Európai hagyomány: állam és igazgatás történeti megközelítésben“ kutatóműhely jóvoltából kerülhetett megrendezésre.

Szöveg: Dr. habil. Pókecz Kovács Attila egyetemi docens

dsc0290 2 680 454 s dsc0293 2 680 454 s dsc0304 2 680 454 s

PDF

„In aere incidere, in loco publico figere. Publication, Fixing and Distribution of Roman Senatus Consulta”

Az előadás időpontja: 2017. május 12. (péntek) 14:00

Az előadás helyszíne: ELTE BTK Múzeum krt. 6-8.

Előadó (angol nyelven): Prof. Dr. Pierangelo Buongiorno

PDF

Nemzetközi konferencia Budapesten, Ludovika Campuson.

A konferencia alapja egy mintegy húsz éves nemzetközi együttműködésre visszanyúló tudományos-oktatási kapcsolat.

Konferencia időpontja: 2017. május 4-7.

Konferencia témája: „Der Fremde im Recht”. Rechtliche aspekte der mobilität, migration, asyl und integration in der antike.

Helyszíne: Ludovika Campus, Zrínyi terem

• Európai Állam- és Jogtörténeti Intézet